Р Е Ш Е Н И Е

 

18.11.2016 год.

 

Номер . . . . . . . . . . .                                 Година 2016                   Град Велики Преслав

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Районен съд – Велики Преслав                                                  трети  състав

На 18 (осемнадесети) октомври                                                 Година 2016

В публично съдебно заседание, в следния състав:

                                                                                 Председател Стоян Момов

Секретар М.В.,

Прокурор . . . . . . . . . . . . . . . . .,

като разгледа докладваното от съдия Момов

административно-наказателно дело номер 297 по описа за 2016 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

            Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН, образувано въз основа на жалба, подадена от Ж.Б.И. с ЕГН ********** срещу наказателно постановление № 225 от 24.06.2016 г., издадено от началника на Районно управление *** при ОД на МВР гр. Шумен.

            Жалбоподателката счита, че атакуваното НП е постановено в противоречие и в нарушение на материалноправните и процесуалните норми. Счита, че не е извършила вмененото й нарушение. Предвид изложеното се иска от съда наказателното постановление да бъде отменено изцяло.

            В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява и не взема становище.

            В съпроводителното писмо по чл. 60, ал. 2 от ЗАНН въззиваемата страна моли наказателното постановление да бъде потвърдено.

            Видно от материалите по приложената по делото административнонаказателна преписка, на 16.06.2016 г. полицай М.С.М. – младши полицейски инспектор в РУ гр. В. Преслав при ОД на МВР гр. Шумен, съставил акт за установяване на административно нарушение № 225/22.06.2016 г. (Серия Т, бл.№ 810713) от 16.06.2016 г. срещу Ж.Б.И. с ЕГН ********** ***, за това, че „на 16.06.2016 г. около 16,37 ч, в гр. Смядово по ул. „****“ до № 45, при извършена проверка не представя документ за самоличност, с което нарушила чл. 6 от ЗБЛД.”.

            На основание така съставения акт е издадено и атакуваното наказателно постановление № 225 от 24.06.2016 г., с което на Ж.И. е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв., на осн. чл. 80, т. 5 от ЗБЛД за това, че на 16.06.2016 г. около 16,37 ч, в гр. Смядово по ул. „****“ до № 45, при извършена проверка не представя документ за самоличност, с което нарушила чл. 6 от ЗБЛД.”.

            Съдът, като обсъди материалите по приложената административнонаказателна преписка и събраните по нея, и в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства – свидетелските показания на М.М. (актосъставител) и С.И. (свидетел по акта), установи от фактическа страна следното:

            На 16.06.2016 г., в гр. Смядово била провеждана специализирана полицейска акция от полицейски инспектори и автоконтрольори, като при изпълнение на служебните си задължения свидетелите М. ***. Около 16,37 часа на посоченото място бил спрян за проверка микробус, управляван от жалбоподателката. Полицаите поискали от Ж. И. да предостави документи – лична карта, свидетелство за управление на МПС, контролен талон, но последната не представила такива. След като полицейските служители съставили актове за административни нарушение по ЗБЛД и ЗдвП, жалбоподателката посетила дома си в същия град, върнала се и представила изисканите по-рано от нея документи.

            При така установените фактически положения, съдът намира от правна страна следното:

            По допустимостта на жалбата:

            Последната е подадена от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП и в установения от закона 7-дневен срок от връчването на НП. Ето защо жалбата е допустима.

            Относно основателността на жалбата:

            Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА. В тази насока, съдът взе предвид следното:

            При съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на административнонаказателно-процесуалните правила, които да налагат отмяна на последното.

            Административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана за извършено нарушение по чл. 6 от ЗДвП. Съгласно цитираната разпоредба, гражданите са длъжни при поискване от компетентните длъжностни лица, определени със закон, да удостоверят своята самоличност. Редът за удостоверяване на самоличността е посочен в чл. 3 от ЗБЛД – чрез документите за самоличност. По делото се доказа по безспорен начин, че на посочените в наказателното постановление дата и населено място – гр. Смядово, жалбоподателката не представила на полицейски служители, след изрично поискване, документ за самоличност по чл. 13, ал. 1 и 2 от ЗБДС – лична карта, паспорт или СУМПС. От субективна страна деянието е извършено при форма на вината непредпазливост, в нейната разновидност небрежност – жалбоподателят е била длъжна да знае задължението си по чл. 6 ЗБЛД и в конкретния случай е могла да съобрази поведението си с посочената норма.

            Предвид гореизложеното, съдът намира, че жалбоподателката осъществила от обективна и субективна страна вмененото й административно нарушение по чл. 6 от ЗБЛД.

            В нормата на чл. 80, т. 5 от ЗБЛД е предвидена административнонаказателна отговорност за лице, което не представи български личен документ при поискване от компетентните длъжностни лица. Законодателят е предвидил наказание „глоба“ в размер от 50 лв. до 300 лева.

            При индивидуализацията на наказанието административнонаказващият орган е съобразил обстоятелствата по чл. 27, ал. 2 от ЗАНН. При преценка на всички отегчаващи и смекчаващи обстоятелства по случая, съдът взе ниската обществена опасност на деянието и дееца, като не са налице отегчаващи отговорността й обстоятелства. При съвкупната преценка с оглед смекчаващите и отгечаващи отговорността на И. обстоятелства, съдът счита, че са налице единствено смекчаващи такива. Ето защо, настоящият състав намира, че размерът на наложеното на жалбоподателката наказание е определен правилно от административнонаказващия орган, в размер на минимума.

            По изложените съображения съдът намира, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено изцяло, като правилно и законосъобразно.

            Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

                                                 Р     Е     Ш     И :

 

            ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 225 от 24.06.2016 г., издадено от **** – Началник на Районно управление *** при ОД на МВР гр. Шумен, въз основа на акт за установяване на административно нарушение № 225/22.06.16 г. (Серия Т, бл.№ 810713) от 16.06.2016 г., съставен от полицай М.С.М. – младши полицейски инспектор в РУ гр. Велики Преслав при ОД на МВР гр. Шумен, с което на Ж.Б.И. с ЕГН **********,***, за нарушение на чл. 6 от Закона за българските лични документи и на основание чл. 80, т. 5 от ЗБЛД, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 50 лв. (петдесет лева).

            На основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, решението може да се обжалва с касационна жалба, пред Административен съд гр. Шумен, в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, по реда на глава XII от Административнопроцесуалния кодекс, на касационните основания, предвидени в НПК.

 

                                                                                              Районен съдия: