МОТИВИ на решение № 31/30.03.2017 г., постановено по НАХД № 82/2017 г. по описа на Районен съд – Велики Преслав

 

 

            Производство по чл. 375 и сл. от НПК.

            Във ВПРС е внесено постановление № 114/2017 от 02.03.2017 г. на прокурор в Районна прокуратура – Велики Преслав, с което се прави предложение за освобождаване на Г.Х.Г. – обвиняем по ДП (НП) № 49/2017 г. по описа на РУ гр. Велики Преслав при ОД на МВР гр. Шумен, от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а от НК. Като основание за това се излага, че са налице предпоставките по чл. 78а от НК, а именно: наказателното производство било образувано за престъпление по чл. 343в, ал. 2 от НК, обвиняемият не бил осъждан за престъпление от общ характер и не бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, и от престъплението не били причинени имуществени вреди.

            Прокурорът, в съдебно заседание поддържа изводите си, направени в постановлението по чл. 375 от НПК и пледира, на осн. чл. 78а, ал. 1 от НК, на обвиняемия да бъде наложено наказание „Глоба” над минималния предвиден в закона размер, а именно в размер около 1500 лева.

            Обвиняемият, редовно призован, се явява лично в съдебно заседание със защитник. Не оспорва фактическите констатации в постановлението. Моли за налагане на наказание към минимума.

            Защитникът пледира за налагане на наказание в минимален размер.

            От приложените по делото писмени доказателства (ДП № 49/2017 г. по описа на РУ гр. Велики Преслав при ОД на МВР гр. Шумен) и от обясненията, дадени в съдебно заседание, преценени поотделно и в съвкупност, се установи от фактическа страна следното: на 27.02.2017 г., около 10,30 часа, по улица *****” в гр. Върбица, в близост до автогарата на града, обвиняемият Г.Х.Г. управлявал товарен автомобил марка „Форд” модел „Транзит” с рег. № *****, независимо, че не бил носител на правоспособност и не притежавал свидетелство за управление на МПС. На посочените време и място, същият бил спрян за проверка от полицаи от РУ гр. Велики Преслав при ОД на МВР гр. Шумен. Извършена била проверка, при която се установило, че Г. е неправоспособен като водач на МПС и че с две отделни наказателни постановления: №№ 16-0323-000585/09.11.2016 г. и 16-0323-000328/25.07.2016 г., и двете, издадени от Началника на РУ гр. Велики Преслав при ОД на МВР гр. Шумен, и двете, влезли в сила на 21.02.2017 г., са му наложени административни наказания за същото деяние. И двете наказателни постановления са връчени лично на обвиняемия (в качеството му на нарушител), на 11.02.2017 година.

            Обвиняемият Г., без да е придобивал правоспособността да управлява моторно превозно средство, в периода от 27.03.2002 г., до 13.04.2016 г., извършил пет административни нарушения, представляващи управляване на моторно превозно средство без притежание на съответното свидетелство за управление.

            Обвиняемият Г. е инвалид по рождение, с неспособност, поради недъг, да ползва дясната си ръка, пенсионер, без други доходи освен получавана пенсия в месечен размер от 120 лв., възходящ по права линия от първа степен на млад пълнолетен, претърпял около два месеца преди процесното деяние травматични увреждания, между които и на мозъка, довели да пълно лишаване от възможност да се движи самостоятелно.

            Така установената фактическа обстановка дава основание на съда да приеме, че като управлявал МПС, без да притежава свидетелство за правоуправление, в едногодишен срок от наказването му по административен ред за това, обвиняемият осъществил от обективна страна състава на престъплението по чл. 343в, ал. 2 от НК.

            От субективна страна престъплението е извършено с пряк умисъл.

            Съдът намира, че в случая са налице предпоставките по чл. 78а от НК за освобождаване на Г.Х.Г. и освободи последния от наказателна отговорност с налагане на същия на административно наказание: 1. За престъплението по чл. 343в, ал. 2 от НК, което е умишлено, се предвижда наказание „Лишаване от свобода” от една до три години и „Глоба“ в размер от 500 до 1200 лева; 2. Видно от приложената по делото справка за съдимост № 245/27.02.2017 г. на БС при ШРС, деецът е неосъждан и не се е ползвал от разпоредбата на чл.78а от НК; 3. От деянието не са причинени имуществени вреди.

            При определяне на наказанието съдът отчете направените от Г. самопризнания, изразеното от него съжаление за извършеното, здравословното му състояние, в частност инвалидността му, ограничаваща го почти в пълна степен да реализира доходи чрез физически труд, вкл. – в съществена степен да води пълноценен начин на живот и затрудненото финансово положение на домакинството му, засилено съществено от получени скоро сериозни телесни увреждания в резултат на ПТП с пострадал – единия от синовете на обвиняемия. Взе предвид общите данни за материалното му положение, социалния му статус и имотно състояние. Като отегчаващи обстоятелства съобрази повишената обществена опасност на осъщественото деяние, предвид големия брой престъпления от този род в региона и в страната, неправоспособността на обвиняемия като водач на МПС, както и наличието на извършени в периода от 27.03.2002 г., до 23.04.2012 г. още три (освен процесните две от 01.03.2016 г. и 13.04.2016 г.) наказани административни нарушения, представляващи управление на МПС без съответно свидетелство за управление. С оглед гореизложеното, при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, в частност, при наличието на многобройни такива, съдът счита, че на обвиняемия следва да бъде наложено наказание по чл. 78а, ал. 1 от НК в размер близо над минималния, предвиден в закона, а именно „Глоба” в размер на 1050 лева.

            При установената по делото неправоспособност на обвиняемия като водач на моторно превозно средство, съдът констатира, че е безпредметно и не се произнесе по въпроса по чл. 78а, ал. 4 вр. чл. 343г от НК.

            Независимо от законната последица на влизането в сила на настоящото решение – отпадане по закон на действието на взетата по отношение на обвиняемия мярка за неотклонение, за целите на яснотата по всички въпроси относно последиците на настоящото наказателно производство, съдът постанови изричен диспозитив за отмяна на взетата по отношение на обвиняемия Г.Х.Г. мярка за неотклонение „Подписка”.

            Разноски за присъждане по делото не са направени.

            В този смисъл съдът постанови решението си.

 

            Дата на изготвяне на мотивите:

            05.04.2017 г.

 

                                                                     Районен съдия: