Р Е Ш Е Н И Е

 

№ . . . .

 

31.07.2017год., гр. Велики Преслав

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Районен съд – Велики Преслав, I-ви състав

На десети юли през две хиляди и седемнадесета година

В публично съдебно заседание, в следния състав:

Председател Мирослав Марков

Секретар М.Ахмедова,

 

като разгледа докладваното от районен съдия Марков

гражданско дело №254 по описа за 2017 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Предявен е иск с правно основание чл. 49, ал. 1 от СК.

Делото е образувано по предявен иск за развод от А.М.А. против Н.М.А.. Посочва основанията за това и иска да бъде прекратен гражданския брак без произнасяне по вината. Желае възстановяване на предбрачното фамилно име на съпругата. От брака съпрузите нямат родени деца, които да не са навършили пълнолетие. Нямат недвижими имоти придобити по време на брака. Не се претендира издръжка. Не е направено искане за разноски. Представени са писмени доказателства.

В съдебно заседание  ищецът се явява лично, като чрез процесуален представител, поддържа молбата си.

В срока по чл.131, ал.1 от ГПК, ответникът редовно уведомена, не  е подала писмен отговор на исковата молба. Не се явява в съдебно заседание и не взема становище по същество на делото.

          От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност се установи от фактическа страна следното: страните са съпрузи от 26.04.1981г. когато с Акт №5/26.04.1981г., съставен в с.М., общ.В., обл. Ш. сключват граждански брак. Съвместният живот на съпрузите в началото протичал добре, но после между тях настъпило отчуждение. От около 27 години семейните отношения станали формални, като страните се разделили.

Предвид горното, съдът намира, че по делото се установи липсата на разбирателство, взаимно уважение, привързаност и другарски отношения между съпрузите. Налице е ненормално протичане на брачните отношения, което не може да бъде преодоляно. Външен симптом на настъпилото отчуждение между брачните партньори е и фактическата раздяла между тях. Предвид изложеното съдът намира, че бракът между страните е дълбоко и непоправимо разстроен, съществува само формално и следва да бъде прекратен. От брака съпрузите нямат родени деца, които да не са навършили пълнолетие. Нямат недвижими имоти придобити по време на брака. Не претендират издръжка по-между си.

     Съгласно разпоредбата на чл.329, ал.1, изр.2-ро от ГПК, по брачните дела, когато няма вина, или когато и двамата съпрузи са виновни, съдебните разноски остават в тежест на страните така, както са ги направили.

На основание чл.6, т.2 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, РС-В. П. определя окончателна държавна такса за развода в размер на 50.00 лв.

          Водим от горното, съдът

 

                                                 Р     Е     Ш     И :

 

          ПРЕКРАТЯВА гражданският брак, сключен с Акт №5/26.04.1981г., съставен в с.Методиево, общ.Върбица, обл. Шумен между А.М.А. с ЕГН **********  и  Н.М.А. с ЕГН **********, КАТО ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН.

ОБЯВЯВА, че НЯМА вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака.

          ЗА В БЪДЕЩЕ Н.М.А. с ЕГН ********** ще носи фамилното име - К.

КОНСТАТИРА, че страните нямат семейно жилище.

ОБЯВЯВА, че след прекратяване на брака, страните не си дължат издръжка по между си.

Разноските остават в тежест на страните, така, както са направени.

  ОПРЕДЕЛЯ  окончателна държавна такса по делото в размер на 50,00 /петдесет/ лв.

 ОСЪЖДА Н.М.А. с ЕГН **********,  да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Р. с. – В. П., сумата от 25.00 лева, представляваща държавна такса. 

 ОСЪЖДА А.М.А. с ЕГН **********,  да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Р. с. – В. П., сумата от 25.00 лева, представляваща държавна такса.  

 

Решението подлежи на въззивно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Ш. о. с.

                                                            

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: