МОТИВИ на решение по АНД №407/2017 г. по описа на Районен съд гр. Велики Преслав

 

            Производство по чл. 375 и сл. от НПК.

 

            Във ВПРС е внесено постановление №672/2017 от 20.10.2017 г. на ВПРП, с което се прави предложение за освобождаване на С.П.А. с ЕГН **********,***, български гражданин, с постоянен и настоящ адрес ***, с висше образование, неженен, неосъждан – обвиняем по БП №345/2016 г. по описа на РУ гр. В. Преслав, от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а от НК по обвинението за извършено престъпление по чл. 343в, ал. 3 от НК. Като основание за това се излага, че са налице предпоставките на чл. 78а от НК, а именно: наказателното производство било образувано за престъпление по чл. 343в, ал.3 във вр. с ал. 1 от НК, което е умишлено и за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“ от една до три години и с глоба от двеста до хиляда лева, обвиняемият към момента на извършване на деянието не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, от престъплението не са причинени имуществени вреди.

            Обвиняемият, редовно призован, не се явява представлява се от защитник. Не оспорва фактическите констатации в постановлението и моли подзащитния му да бъде оправдан, поради малозначителност на деянието или да бъде освободен от наказателна отговорност за извършеното престъпление и да му бъде наложено административно наказание в минималния предвиден в закона размер.

            За ВПРП, редовно призована, се явява прокурор ****.

            Прокурорът, в съдебно заседание поддържа изводите си, направени в постановлението по чл. 375 от НПК и пледира на обвиняемия да бъде признат за виновен и да му бъде наложено административно  наказание на осн. чл. 78а, ал. 1 от НК  „Глоба” в минимален размер.

            От приложените по делото писмени доказателства (по БП №407/2016 г. по описа на РУ гр. В. Преслав), преценени поотделно и в съвкупност се установи от фактическа страна следното:

На 11.10.2017г., обвиняемият С.П.А., независимо, че изтърпявал принудителна административна мярка за временно отнемане на свидетелство за управление на МПС, наложена със ЗППАМ №15-0320-000072/05.08.2015г. на началника на група към ОД на МВР-Бургас, РУ-Поморие, влязла в сила на 24.11.2015 г., решил лично да  управлява л.а марка „Пежо 206“ с ДК№****, собственост на ****от гр.Смядово. За целта, на същата дата привел в движение и управлявал по  ул."****",  в гр.Смядово, лекия автомобил. На посочената дата и пътен участък около 21,15 часа, обвиняемия бил спрян за проверка от полицейските служители ****и ****. При проверката, свидетелите установили, че СУМПС на А. било отнето на осн.чл. 171, т. 1 от ЗДвП и същият изтърпява принудителна административна мярка за временно отнемане на свидетелство за управление на МПС, наложена със ЗППАМ №15-0320-000072/05.08.2015г. на началника на група към ОД на МВР-Бургас, РУ-Поморие, влязла в сила на 24.11.2015 г. За установеното нарушение му бил съставен Акт за установяване на административно нарушение серия „Д", № 212217/11.10.2017 г.

Така установената фактическа обстановка дава основание на съда да приеме, че като управлявал л.а марка „Пежо 206“ с ДК№****, собственост на ****от гр.Смядово, в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка за временно отнемане на свидетелство за управление на МПС, наложена със ЗППАМ №15-0320-000072/05.08.2015г. на началника на група към ОД на МВР-Бургас, РУ-Поморие, влязла в сила на 24.11.2015 г., обвиняемият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 343в, ал.3 вр. с ал.1 от НК.

            От субективна страна престъплението е извършено с пряк умисъл.

            Съдът намира, че в случая са налице предпоставките по чл. 78а от НК за освобождаване на С.П.А. от наказателна отговорност и налагане на същия на административно наказание: 1. За престъплението по чл. 343в, ал.3 от НК, което е умишлено, се предвижда наказание “Лишаване от свобода” от една до три години и с глоба от двеста до хиляда лева; 2. Видно от приложената по делото справка за съдимост, деецът не е осъждан и не се е ползвал от разпоредбата на чл. 78а от НК; 3. От деянието не са причинени имуществени вреди. При определяне на наказанието съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства младата възраст на обвиняемия,  съдействието за разкриване на обективната истина и добрите характеристични данни. Като отегчаващо отговорността обстоятелство, съдът обсъди повишената обществена опасност на осъщественото от обвиняемия деяние, предвид големия брой престъпления от този вид, често причина за извършване на други транспортни престъпления, увреждащи живота, здравето и собствеността на гражданите. С оглед гореизложеното и предвид материалното положение на обвиняемия, съдът счита, че следва да му бъде наложено наказание по чл. 78а, ал. 1 от НК при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства в минималния размер предвиден в закона, а именно “Глоба” в размер на 1000.00 (хиляда) лева.

            Досежно възможността за налагане на наказанието, предвидено в чл. 78а, ал. 4 вр. чл. 343г от НК: същата в настоящия случай е недопустима, предвид отнетото вече СУМПС към датата на деянието на друго основание.

            Съдът възложи на обвиняемия да заплати направените до делото разноски.

В този смисъл съдът постанови решението си.

 

 

 

                                                                               Районен съдия: